Marka Swan kojarzy się z jachtami nowoczesnymi i komfortowymi. Niedawno firma wypuściła nowy model Swan 60 Mk. II, który tylko utwierdza nas w tym skojarzeniu.

Swan 60 Mk. II to  szybki i komfortowy regatowy cruiser o dużym potencjale wyścigowym  szybki i komfortowy regatowy cruiser o dużym potencjale wyścigowym.  Powstała też monotypowej klasy regatowej – rosyjski koncern Gazprom w 2012 r. kupił na pniu 6 egzemplarzy jachtu Swan 60 FD, po czym ogłosił powstanie Gazprom Swan 60 Class World Championship. Obecnie klasa liczy 8 jednostek, z tego tylko dwie oficjalnie pod rosyjską banderą.

Swan 60 Mk. II jest nieco dłuższy, szerszy (o około pół metra) i cięższy (o około tonę), a takielunek ma wyższy (o ok. 2 m) od swojego poprzednika Swan 601.  Pomimo większej powierzchni żagli i dłuższej linii wodnej, zwiększenie stateczności poprzecznej wynikające z szerszego kadłuba i cięższego balastu oznacza faktycznie niższy rating IRC, niż ma swan 601. Jednak Swan 60 bez wątpliwości pływa szybciej, co jest zasługą laminowanego kadłuba z włókien węglowych, a także takielunku wykonanego z zylonu.

Swan 60 Mk. II