Jedna z najbardziej prestiżowych imprez sportowych na świecie, była najdłuższą w 44-letniej historii wyścigu – przez 259 dni jego uczestnicy pokonaly trasę ponad 45 000 mil morskich (83 000 km ). Jest podzielona na 11 etapów. W tym czasie załogi przekroczyły cztery oceany i zatrzymały się w 12 głównych miastach na pięciu kontynentach, gdzie w regatach odbyły się wyścigi portowe.


Na początku regat przybyło siedem jachtów z kapitanami z Holandii, Francji, Hiszpanii, USA, Australii i Wielkiej Brytanii. Zgodnie z tradycją wszystkie statki reprezentują jedną klasę – ich długość na linii wodnej wynosi 65 stóp (19,8 metra). Załoga każdego jachtu liczy od 9 do 11 osób.

Uczestnicy odwiedzili takie miasta, jak Kapsztad, Lizbonę, Alicante, Melbourne, Hongkong, Auckland, przepłyną przez Amerykę Północną i Południową i Wyspy Brytyjskie. 
Zatrzymali się w Szwecji, gdzie nastąpiło zakończenie 30 Czerwca 2018 r. W holenderskiej Hadze.
Żeglarze musieli pokonać więcej kilometrów, a liczba portów dla przystanków również wzrosła. W tym przypadku wyścig odbył się w krótszym czasie. 

Puchar srebrnych wyzwań przyznany zwycięzcom jest jednym z najcenniejszych trofeów sportowych na świecie.
 Światowy wyścig, odbywający się od 1973 r., słusznie uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najciekawszych zawodów na świecie, porównywalny pod względem popularnośc
i z Igrzyskami Olimpijskimi i Mistrzostwami Świata: transmisje z regat obejrzało ponad półtora miliarda ludzi. 2,4 miliona fanów odwiedziło wioski wyścigowe w portach, gdzie zorganizowano przystanki.

13 regaty żeglarskie Volvo Ocean Race