Choć najczęściej kupowane są w Skandynawii i Europie Zachodniej, po wielu latach ekspansji europejskiej i ugruntowaniu pozycji lidera na tym rynku, polskie jachty zaczynają wypływać na szersze wody –jednostki są już sprzedawane w Australii, Japonii, w Chinach.

Polską specjalnością są jachty motorowe o długości 6 do 9 metrów. Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych producentem w tej kategorii.

W ubiegłym roku polskie stocznie wyprodukowały ok. 20-22 tys. jednostek. Od 2009 r. wzrost produkcji rok do roku przekracza 10 proc. Głównie są to małe jednostki do 11 metrów. Najliczniejsza grupa jachtów produkowanych w Polsce to małe motorówki do 9 m z silnikiem zaburtowym. Produkujemy ich ok. 17 tys. rocznie. Z kolei jachtów żaglowych – ok. 2 tys. rocznie.

Polskie jachty pływają po wszystkich wodach świata. Co trzeci jacht na wodach europejskich został wyprodukowany w Polsce. W Europie – w najbardziej popularnym segmencie jachtów motorowych do 9 m z silnikiem zaburtowym – ponad 50 proc. produkcji pochodzi z Polski.

Liderem wśród odbiorców polskich jachtów i łodzi są Norwegowie, którzy tylko w 2016 r. zakupili sprzęt pływający o wartości 70 mln euro. Drugie i trzecie miejsce zajmują odpowiednio Francuzi (łączna wartość eksportu w 2016 r. wyniosła 46 mln euro) i Niemcy (44 mln euro). Na czwartej pozycji uplasowały się USA (28 mln euro)

Rosnąca popularność polskich jachtów